Proč vybrat čistokrevné štěně s PP
O jaké plemeno se jedná = Jedinci stejného druhu, kteří své znaky a vlastnosti předávají na potomstvo. Každé plemeno patří do některého ze zastřešujících chovatelských klubů.
Jméno psa = Jméno psa podléhá při jeho přidělení jistým pravidlům. Jména celého jednoho vrhu štěňat musí začínat stejným písmenem a v rámci jedné chovatelské stanice sledují abecedu (tzn., že jména štěňat z prvního vrhu v rámci dané chovatelské stanice začínají písmenem A, v druhém vrhu B atd.). Vynechávat je možné problematická písmena jako je Y a vynechávají se i písmena s diakritikou, např. Ř. Oslovovat svého psa můžete jinak, než má uvedeno v průkazu původu.
Jméno chovatelské stanice = Každý majitel feny, který chce odchovat štěňata s průkazem původu, musí zažádat o tzv. chráněný název chovatelské stanice. Chovatelská stanice je tedy názvem určitého chovu, který by se dal přirovnat k lidskému příjmení. V případě chovatelských stanic platí celá řada pravidel. Např. musí být chovatelská stanice oficiálně registrována a chráněna jak v rámci České republiky, tak v rámci FCI.
Datum vrhu = Jedná se o datum narození psa; odpovídá odborné terminologii, která neříká, že se pes narodil, ale že byl vržen.
Pohlaví psa = V průkazu psa je uvedeno, zda se jedná o psa nebo fenu.
Barva srsti = V průkazu původu psa je uvedena barva srsti psa.
Druh srsti = V průkazu původu psa je uveden druh srsti psa, dáno plemenem (například hrubá, hladká, krátká ...).
Číslo zápisu = Je to číslo, které by mělo jednoznačně identifikovat jedince. Dalo by se přirovnat k lidskému rodnému číslu. Číslo zápisu je pro každého psa jedinečné a v podstatě říká, o kolikátého jedince daného plemene, zapsaného do naší plemenné knihy, se jedná. Číslo zápisu přidělované v České republice obsahuje zkratku plemenné knihy (u loveckých plemen Člp, u ostatních ČMKU), zkratku označující plemeno a číslo, které někdy bývá lomeno. Číslo za lomítkem většinou udává rok, kdy byl daný jedinec zařazen do chovu (tj. uchovněn na základě splnění kritérií určených pro dané plemeno psů).
Tetovací číslo popřípadě značení mikročipem = Tetování, popřípadě mikročip, umožňuje jednoduchou identifikaci psů na zkouškách nebo při ztrátě, kdy je možné podle čísla dohledat chovatele nebo majitele psa.
Chovatel = V průkazu původu je uvedeno jméno a adresa chovatele, tedy jméno majitele chovatelské stanice, kde se štěně narodilo.
Majitel = V průkazu původu je uvedeno jméno majitele, tedy jméno vlastníka psa.
Rodokmen = Přehled předků psa. České průkazy původu obsahují tak zvané čtyř generační rodokmeny - obsahují přehled čtyř generací předků psa. Jsou zde tedy uvedena jména rodičů psa a prarodičů do čtyř generací, případně jejich ocenění z výstav a zkoušek.
Údaje o zdraví = Pokud toto ustanovil zastřešující klub plemene nebo na přání majitele. Mohou to být DKK (dysplazie kyčelního kloubu), DLK (dysplazie loketního kloubu), vyšetření zraku a další. Tyto údaje mohou být také uvedeny u předků psa.
Další rubriky = Slouží pro zaznamenávání výsledků výstav, zkoušek, bonitací a také je zde prostor pro veterinární, eventuálně další chovatelské záznamy. Výsledky výstav, zkoušek, bonitací atd. se podle typu průkazu původu zaznamenávají buď přímo do něj nebo do tak zvané přílohy či pracovní knížky.
Příloha průkazu původu = Pokud jsou rubriky určené pro výsledky výstav a zkoušek plné, může majitel psa požádat plemennou knihu o vystavení přílohy průkazu původu. V příloze jsou uvedeny základní informace (jméno, chovatelská stanice, číslo zápisu, datum vrhu, identifikační označení psa a jméno majitele psa). Je vydáváná na požádání.
Údaje čerpány https://www.loveckypes.cz/Vse-o-psech/Dokumenty/Prukaz-puvodu.aspx